wielkopolski oddział

stowarzyszenia dziennikarzy
polskich

Dziennikarski Konkurs 2017

Uroczysty wieczór i spotkanie z laureatami Dziennikarskiego Konkursu 2017, odbyło się w znakomitej ,przyjacielskiej atmosferze. Duża w tym zasługa gospodarza Muzeum Kraszewskiego-Krzysztofa Kluppa. W tak zajmujący sposób i z taką pasją  opowiadał o Józefie Ignacym Kraszewskim ,że pewnie na nowo zaczniemy go czytać i sięgać nie tylko do powieści ale także  do  prac publicystycznych pisarza .Jeżeli dodać do tego, że w Muzeum jest wiele interesujących pamiątek po Kraszewskim ,że można było prowadzić rozmowy przy  herbatce i ciasteczkach  to nie dziwi fakt ,że spotkanie trwało kilka godzin.

Profesor Wiesław Ratajczak, przewodniczący jury, wnikliwie i ze znajomością rzeczy   omówił nagrodzone prace .  To był najważniejszy ,najbardziej oczekiwany i jednocześnie bardzo miła część tego wieczoru.

Przypomnę jaki był werdykt jury:

Nagrodę główną jury przyznało Stanisławowi Zasadzie za reportaż opublikowany w Tygodniku Powszechnym "To nie jest wasza rodzina" - to historia zagubionego w czasie wojny niemieckiego dziecka, które wychowywała polska rodzina. Nagrodę Virtuti Civili otrzymał Andrzej Biernacki - autor tekstów krytycznych, opublikowanych w magazynie o sztuce „Arteon”. 

Nagrodę im. Wojciecha Dolaty jury przyznało Jackowi Kosiakowi, autorowi reportażu radiowego pt. „Czarna wstążka”, wyemitowanego na antenie Radia Poznań. Nagrodę dla Młodych Dziennikarzy otrzymał Dawid Jung z Gniezna - autor felietonów, publikowanych w internecie. 

Ponadto jury postanowiło wyróżnić Łukasza Kaźmierczaka z Radia Poznań za reportaż „Miasto z macew”, opublikowany w Przewodniku Katolickim. Wyróżnione też zostały publikacje Karola Pospiecha z „Życia Rawicza” oraz film dokumentalny Jerzego Jarnasa pt.” Olimpijczycy”. Na konkurs nadesłano kilkadziesiąt prac, opublikowanych w mediach w minionym roku.
Atmosferę w Muzeum Kraszewskiego  oddaje reportaż Jacka Butlewskiego 
 

Reportaż Jacka Butlewskiego

fot. Tadeusz Owczarzak-Gran