wielkopolski oddział

stowarzyszenia dziennikarzy
polskich

Nasze teksty

27 cze 2019, 22:42

Tak tajne, że przed przeczytaniem spalone

Tak tajne, że przed przeczytaniem spalone

W dniu 28 czerwca 1956 roku na ulicach Poznania giną ludzie. - zapis reportażu radiowego z 2006 r

Czytaj dalej

9 sty 2019, 12:57

Refleksje medialne

Rok 2018. W świecie polityki, w świecie mediów. Tematów bez liku. Polityka i jej rzemieślnicy – polityczni gracze już od dziesięcioleci jawią się nam poprzez medialne lustra. Ponad sto lat temu, gdy naszła nas potrzeba ujrzenia tych, którzy nami rządzą, musieliśmy zobaczyć ich na żywo. Z katedry, z podwyższenia, z tronu, z balkonu wykrzykiwali nam swoje racje, które stawały się naszymi albo nie.

Czytaj dalej

28 paź 2018, 13:32

Marks w "Pudelku"

Czytelnicy kulturalnej prasy zapewne nie zniżają się do czytania „Pudelka”. Wielu może nawet nie wie, że „Pudelek” to internetowy portal zamieszczający sensacje i plotki z życia celebrytów i gwiazd...

Czytaj dalej

5 mar 2018, 14:44

Marzec '68

W marcu 1968 roku miałam 19 lat i byłam studentką drugiego roku Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Nie darzyłam miłością socjalizmu i partii, które wciskały się w życie jak tylko mogły. Teraz, po latach, zastanawiam się skąd ta niechęć i znajduję kilka przyczyn. W Poznaniu pamiętano Czerwiec 56, zabitych, rannych i represje wobec strajkujących.

Czytaj dalej

24 lis 2017, 09:31

Polski protoplasta wspólnoty europejskiej

podczas Zjazdu siedziałam obok Jerzego Kłosińskiego – polonisty,dziennikarza związanego z „Tygodnikiem Solidarność” i Polskim Radiem. Opowiadałam mu o spotkaniu w Muzeum J.I. Kraszewskiego w Poznaniu, gdzie odbył się finał naszego, dziennikarskiego konkursu. Tam wysłuchaliśmy opowieści Krzysztofa Kluppa o Kraszewskim. A czy była mowa o Stefanie Buszczyńskim - zapytał Jerzy Kłosiński. Nie było na to czasu, może o nim napiszesz? Dobrze. I oto jest tekst, przyczynek do wykładu Krzysztofa Kluppa z Muzeum Kraszewskiego.

Czytaj dalej

4 sie 2017, 17:07

Czym SDP mógłby być - 10 przykazań

Nie będąc organizacją państwową, choć współpracującą, ale niepodporządkowaną(!), Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich mogłoby odegrać ważną rolę. Bo chyba jednak nie odgrywa.

Czytaj dalej

22 cze 2017, 10:00

Reporterskie przygody i anegdoty - Barbara Kęcińska-Lempka

Przez wiele lat pracowałam jako reporter, początkowo w „Expressie Poznańskim”, potem w „Dzienniku Poznańskim”. Podczas wędrówek po mieście spotkałam ciekawych ludzi, przeżyłam niezwykłe przygody, które często wspominam.

Czytaj dalej

10 mar 2017, 20:08

Żydzi w Kępnie

Żydzi w Kępnie

Pierwsze wzmianki o napływie Żydów na ziemie polskie znaleźć można już w późnośredniowiecznych kronikach. Część z nich przyjechała tu wraz z osadnikami niemieckimi, większość jednak dotarła do Polski, uciekając przed prześladowaniami w Europie Zachodniej.

Czytaj dalej

3 mar 2017, 21:17

Z Tygodnika Kępińskiego

Z Tygodnika Kępińskiego

Dwa tygodnie temu zakończyło się składanie przez mieszkańców miasta wniosków i propozycji dotyczących zmian nazw ulic wynikających z wprowadzonej ustawy zakazującej propagowania w przestrzeni publicznej nazw upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia i daty symbolizujące komunizm.

Czytaj dalej

25 lut 2017, 12:03

Recenzja Strindberga u Fredry

Recenzja Strindberga u Fredry

Strindberg, którego grywano namiętnie w drugiej połowie XX wieku, powraca. Dramat naturalistyczny odczytany na nowo, czy tylko nic nowego pod słońcem, a zwłaszcza w relacjach damsko-męskich?

Czytaj dalej

16 lut 2017, 11:38

Jeżyckie opowieści - Barbara Kęcińska-Lempka

Nakładem Wydawnictwa Miejskiego Posnania ukazała się kolejna Kronika Miasta Poznania poświęcona Jeżycom. Wśród wielu ciekawych tekstów odnaleźć można dwa artykuły naszej koleżanki z SDP – Barbary Kęcińskiej Lempki: „Jeżyckie opowieści” i „Konspiratorzy. Historia włamania do jeżyckiego kościoła”. Przytoczone fragmenty „Jeżyckich opowieści” oddają atmosferę dawnego Jeżyckiego Rynku i przypominają jeżyckie piwiarnie i knajpy.

Czytaj dalej

14 lut 2017, 23:33

Baraniak, niezłomny żołnierz Kościoła

Baraniak, niezłomny żołnierz Kościoła

Wywiad z autorką filmu "Żołnierz Niezłomny Kościoła" - Joanną Hajdasz. Rozmawia Błażej Torański

Czytaj dalej